Які бувають причини кашлю і як розпізнати астму

Які незвичайні захворювання можуть ховатися за тривалим кашлем? Чому їх не завжди просто виявити? І що робити, щоб скоріше видужати?

Історія про кашель і дивну астму

Коли Марія звернулася в центр, вона кашляла вже третій місяць. Терапевт поставив діагноз «бронхіт». Прописав антибіотики, але і вони результату не дали. Потім був ще один курс антибактеріальних препаратів — теж безглуздо. Стало зрозуміло — потрібно йти до пульмонолога.

На прийомі жінка стверджувала: все почалося ні з того ні з сього. Ані нежиті, ані температури — тільки кашель. «Сильний, болісний, нападами, в основному — вночі, і ніякого полегшення!», — скаржилася Марії. Такий опис допомогло запідозрити астму.

Пацієнтка була вкрай здивована і навіть намагалася сперечатися. Як, мовляв, астма, я ж не задихаюся. Але обстеження підтвердили цей діагноз. Марії з самого початку потрібна була антибіотики, а інгалятор з гормональними ліками проти астми. Незабаром після призначення їй стало краще.

Коментар лікаря. У більшості людей астма асоціюється з нападами задухи, свистячим диханням, задишкою. Однак це — ознаки класичного варіанту хвороби. Але існує і незвичайний різновид бронхіальної астми — кашлеві.

В цьому випадку єдиним симптомом стає завзятий, на нападний сухий кашель.

Самостійно відрізнити кашльову астму від бронхіту вкрай складно. Нерідко її відразу не розпізнають навіть лікарі. Все-таки найчастіші причини кашлю — це ГРВІ, грип, бронхіт. Від них і починають лікувати в першу чергу. І тільки коли лікування не допомагає, то виникає підозра, що щось не так.

Підтвердити такі здогади допомагає спеціальне обстеження — спірометрія з препаратом. Потрібно різко видихнути в спеціальну трубку. Прилад зафіксує певні показники дихання. На цій основі робити висновок лікаря вже значно простіше.

За своїми причинами астма нічим не відрізняється від звичайного кашлю. Вона розвивається тому, що бронхи «неадекватно» реагує на зовнішні подразники.

Сучасні дослідження показують, що жінки більше схильні до гіперреактивності бронхів. При цьому різниці між хлопчиками й дівчатками немає, а ось в дітородному віці «перевага» явний. Варто мати це на увазі та не тягнути з обстеженням на астму. Особливо, якщо при кашлі більше ніж 5-7 днів не виникає мокротиння, і він не супроводжується нежитю або температурою.

Кашель від нервів

Буває і так, що сама астма виявляється лише маскою. У Ірини проблеми почалися у відпустці, в Іспанії. З’явився сухий кашель, нежиті та температури не було.

Коли Марія прийшла до лікаря, кашлявши думка про її форму астми була першою. Але обстеження це не підтвердили.

Марії провели спірометрії з навантаженням. Потрібно було видихнути в спеціальну трубку, потім прийняти препарат і видихнути ще раз. За правилами, діагноз «бронхіальна астма» ставлять, якщо один з показників дихання змінюється більш ніж на 12%. У Марії різниці не було. Та й взагалі результати були прекрасними. Але сама вона сказала, що після ліків стало краще. Це змусило насторожитися, і я порекомендував їй звернутися до психоневролога.

З’ясувалося, що у Марії під час відпустки з’явилися проблеми в сім’ї. На тлі цього у дівчини почалася депресія. І хоча сама вона це навіть до кінця не усвідомлювала, організм почав сигналити про проблеми ось таким дивним чином — нападами кашлю. Завдяки роботі з психоневрологом вони пройшли.

Коментар. За підрахунками лікаря, жінки кашляють «на нервовому ґрунті» приблизно в п’ять разів частіше за чоловіків. Нічого дивного: дами більш емоційні, і психологічне нещастя сильніше позначається на їх самопочутті.

На жаль, відрізнити такий кашель від простудного або викликаного астмою можна тільки після обстежень.

По суті це діагноз-виключення, коли більше ніяких причин не виявляється. Якщо ви в такій ситуації, закликаю не боятися психоневрологів. Навіть найсучасніші препарати від кашлю не допоможуть, якщо під його маскою ховається депресія. Потрібна психотерапія, можливо, антидепресанти або заспокійливі.

Кашель від шлункового бунту

Днем Наталю ніщо не турбувало. А ось вночі починалося справжня мука. Сухий кашель не давав нормально заснути, часом по годину-дві. Потім все начебто затихало.

Ми зробили всі потрібні обстеження, і ні в бронхах, ні в легких нічого не знайшли. Зате я звернув увагу, що у Наталії є надлишок ваги. Став розпитувати про харчування. Виявилося, що вона багато працює. Тому днем їсть мало, зате ввечері «компенсує» це щільним вечерям. Спати лягає години через півтора після цього.

Все стало ясно — справа в рефлюксі, або занедбаності вмісту шлунку в стравохід. Треба йти до гастроентеролога. Наталі довелося поміняти режим харчування. Вона стала викроювати час для обіду, а вечеряє тепер за чотири години до сну. Кашель припинився.

Коментар. Кашель — це рефлекс, який виникає, коли дратуються кашлеві рецептори. А вони є не тільки в горлі, бронхах і легенях, а й в тій частині стравоходу, яка розташована ближче до шлунку. Якщо туди потрапляють шлункова кислота і частинки їжі, ми кашляємо.

У нормі такого закиду відбуватися не повинно. Між шлунком і стравоходом є сфінктер, що не пропускає їжу назад. Але у деяких людей він слабкий. Тому при переїданні, особливо якщо після цього лягти або нахилитися, виникають проблеми.

Людей, які страждають таким «шлунковим» кашлем, чимало. І найчастіше поставити їм діагноз легко, тому що при закиданні вони відчувають печію. Але іноді, як у Наталії, вона майже непомітна, і це ускладнює справу. В цьому випадку можна дати таку пораду. Якщо ви простежуєте хоча б мінімальний зв’язок кашлю з прийманням їжі, варто здатися гастроентеролога. Усунувши закид за допомогою ліків або дієти, ви позбудетеся і від кашлю.

«Пневмонія» з аптечки

Лікар: Коли я побачив Володимира, його супроводжувала незнайома мені медсестра. Виявилося, що він другий місяць лежить в одній з лікарень Підмосков’я. До нас на консультацію його відправили місцеві фахівці, тому що ніяк не могли зрозуміти, в чому проблема.

Володимира лікували від запалення легенів. Результати обстежень начебто підтверджували діагноз, антибіотики були підібрані грамотно. Але поліпшення не наставало. Більш того, спочатку запалення було в одній легені. Через місяць виявилися зачеплені обидва. До кашлю приєдналася задишка, чоловік помітно схуд …

Під час бесіди з’ясувалося, що у Володимира порушений ритм серця. Три роки тому йому призначили препарат, який коригує аритмію. У цих ліків є особливість. Якщо його приймати неправильно, починається ураження легень. І хоча це не пневмонія, зовнішні прояви на неї схожі.

Звичайна схема прийому ліків така: його треба пити п’ять днів, а потім на два дні робити перерву. Володимир перерв з незрозумілих причин не робив. А в лікарні про проблеми з серцем не сказав, тому що «якось не питали».

Після відмови препарату і призначення лікування Володимиру стало помітно краще.

Коментар. У цій історії, звичайно, «чоловічий характер». Жінки зазвичай і точніше дотримуються рекомендацій лікаря. Але часом, щоб з’явився «кашель з аптечки», і не потрібно нічого порушувати.

Найпоширеніший приклад — ліки проти підвищеного тиску. Одна з груп препаратів, які застосовуються при гіпертонії, вельми ефективна, вона входить в «золотий стандарт» лікування. Але у деяких людей при прийманні цих ліків з’являється сухий кашель. По суті, це побічний ефект.

Іронія в тому, що виникнути він може відразу після початку приймання, і тоді все ясно. Але може — через півроку. Тоді люди не пов’язують ліки й кашель. І починається лікування від застуди, що не існує та потім — від бронхіту … До пульмонолога людина доходить в паніці — «що ж зі мною таке?». А треба просто змінити препарат від тиску, і все пройде.

Тому — важливе правило. Якщо ви звертаєтеся до лікаря, потрібно обов’язково розповісти йому про те, які ліки ви приймаєте. Навіть якщо вам здається, що препарат ніяк не пов’язаний з вашою нинішньою проблемою.

Також, потрібно відвідувати стоматологію раз на пів року, навіть тоді, коли вас біль в зубах не торбує. 

Автор: Тетяна ВЕЛИЧКО