Як заохотити близьку людину вживати менше алкоголю?

Як я можу спонукати когось, кого я люблю, змінити свої звички щодо вживання алкоголю?

Це складна ситуація, але досить поширена.

Можливо, на вас впливає пияцтво когось, кого ви любите, і ви хочете, щоб близька вам людина позбавилася цієї проблеми та почала життя без алкоголю.

Для цього потрібні сміливість та розсудливість.

Ви можете заохотити людину до змін, але тільки після того, як зрозумієте, через що вона проходить і як відбувається цей проце. Багато людей п’ють алкоголь з певною метою. Можливо, для того, щоб впоратися зі стресом чи горем. А можливо, вони отримують задоволення від випивки і не замислюються над тим, як кинути пити.

Перш ніж намагатися заохотити людину до змін, варто спробувати поставити себе на її місце і задати ці два питання:

  1. Готовність. Чи знаєте ви, чи готова ця людина змінитися?
  2. Причини для змін. Які у цієї людини можуть бути причини змінити своє ставлення до алкоголю?

Реальність така, що поки людина не буде готова змінитися, вона, швидше за все, не припинить пити. Тим не менш, є речі, які ми можемо зробити, щоб допомогти їй стати на шлях змін. Один із способів — розглянути «баланс рішень», зрозуміти її готовність до змін через «етапи змін» і, що найважливіше, дати їй зрозуміти, що ви поруч і готові підтримати її, коли вона буде готова.

Давайте спочатку розглянемо баланс рішень разом із Inhumans.

Баланс рішень

Баланс рішень — це спосіб зрозуміти, що є більше причин для змін, ніж для того, щоб залишити все як є. Коли ви думаєте про рішення, які ви, можливо, приймали у своєму житті, ви можете виявити, що діяти ви починаєте лише тоді, коли є більше причин для змін, ніж для того, щоб залишити все незмінним.

Наприклад, людина може бути не готова змінити своє ставлення до алкоголю, тому що він заспокоює її у важкі часи. Або ж алкоголь — це спосіб підтримувати зв’язок з друзями.

Більш вагомими причинами для змін можуть бути: загроза здоров’ю людини, ризик зіпсувати стосунки з дітьми та дружиною/чоловіком, або бажання зберегти роботу чи шлюб.

Розуміння цього допоможе вам оцінити, на якому етапі прийняття рішення про зміни перебуває ця людина. Але як дізнатися, готова вона до змін чи ні?

Дайте близькій людині знати, що ви поруч і готові її підтримати

Етапи змін

Надання належної підтримки залежатиме від того, на якому етапі змін перебуває людина. Той, у кого виникають проблеми зі споживанням алкоголю, пройде кілька етапів:

Попередні роздуми — етап, на якому людина не усвідомлює наявність проблеми.

Заохочуйте близьку людину говорити про свою поведінку, намагайтеся бути неупередженим і оберіть слушний час для такої розмови. Люди схильні замикатися в собі, коли розмова стосується чогось подібного, що може бути джерелом сильного почуття провини і сорому. Якщо ми будемо цікавитися та сприятимемо самоаналізу, то, швидше за все, людина буде більше взаємодіяти з нами і буде більш відкритою для вивчення причин своєї поведінки.

Роздуми — етап, коли людина починає думати, що може виникнути проблема.

Подумайте про те, як поведінка питущого впливає на вас. Якщо ви знайдете спосіб дати йому зрозуміти, як на вас впливає його вживання алкоголю, це може стати додатковою «причиною для змін». Дайте йому знати, що ви хвилюєтеся за нього. Наприклад: «Я хотіла тобі щось сказати, бо помітила, що ти зараз виглядаєш абсолютно виснаженим, і я хвилююся, що алкоголь впливає на тебе більше, ніж ти думаєш».

Амбівалентність — коли людина бачить однакові причини для того, щоб змінитися і залишити все як є.

Запитайте того, кому допомагаєте, які є плюси і мінуси у тому, щоб змінитися, та у тому, щоб нічого не змінювати. Разом порозмірковуйте про це.

Підготовка — коли людина вирішила змінитися і готується діяти.

Ви можете поставити людині кілька запитань, які допоможуть їй поміркувати, наприклад:

  • Запитайте про випадки в минулому, коли їй вдавалося досягти чогось хорошого, і як вона це робила.
  • Запитайте про те, як вона змінилася в минулому, що вона робила для досягнення цілей і що їй допомогло.
  • Запитайте про труднощі, які можуть виникнути в найближчі кілька місяців, наприклад, напружена робота, весілля чи відпустка.

Дія — це етап, на якому людина активно вирішує проблему.

Запропонуйте підтримку і поміркуйте над позитивними змінами, які ви бачите. Наприклад: «Ти виглядаєш набагато енергійнішим». Або: «На роботі ти виглядаєш більш зосередженим». Дайте людині знати, якщо ви помітили, що вона погано почувається, і заохочуйте її звернутися за підтримкою або використовувати стратегії подолання труднощів.

Підтримка — на цьому етапі людина вже зробила зміни і працює над їх закріпленням.

Продовжуйте відзначати позитивні зміни, які ви помітили, щоб підтримувати мотивацію на високому рівні. Заохочуйте до постановки цілей і закріплення позитивних досягнень. Виявляючи підтримку, пропонуйте відстежувати ознаки зриву або рецидиву.

Бути поруч, коли близька людина буде готова

Коли ви зрозумієте баланс рішень вашої близької людини та етапи змін, ви можете дати їй знати або показати, що ви будете поруч, коли вона буде готова. Це може виглядати так:

  • починайте розмову, коли вважаєте, що людина готова;
  • пропонуйте неупереджену підтримку — будьте уважним і слухайте без осуду;
  • якщо це доречно, будьте чесними щодо власної боротьби з алкоголем;
  • нарешті, будьте твердими у своїй власній думці щодо алкоголю, але водночас не засуджуйте її дії.

Стосунки людини з алкоголем не схожі на пряму лінію, бувають моменти, коли вона може оступитися

Звичайно, не існує універсального рішення, яке підходить для всіх, коли йдеться про те, як допомогти комусь менше пити. Тому розглядайте їх як загальні рекомендації та адаптуйте їх відповідно до ваших власних унікальних стосунків з вашою близькою людиною.

Зрештою, стосунки людини з алкоголем не схожі на пряму лінію, бувають моменти, коли вона може оступитися. Усвідомлення цього може допомогти вам розвивати в собі терпіння та співчуття до неї.

Чи є у вас людина, яка підтримує вас і допомагає змінити свою поведінку щодо вживання алкоголю? Будь ласка, напишіть про це у полі для коментарів нижче і розкажіть, як вона вам допомагає!