Яка теплиця краща? Вибираємо за 3 параметрами

Розповідаємо про особливості вибору теплиці яку можна вибрати за посиланням https://novateplica.com.ua/uk/ для своєї ділянки, даємо корисні поради та пропонуємо рейтинг найкращих виробників.

Кожен дачник намагається отримати добрий урожай. На жаль, не все залежить від його зусиль. Погана погода може звести нанівець усі старання. Тому використовують різноманітні тепличні конструкції. Вони рослинам буде комфортно незалежно від погодних умов. Розберемося, як  вибрати теплицю.

Все про вибір теплиці

Критерії вибору
–  Каркас
–  Форма
–  Покриття
Рейтинг виробників
Висновок

Як вибрати теплицю

Насамперед, треба визначити, для чого купується теплиця. У ній вирощуватиметься овочі для домашнього вживання або для продажу, які саме культури планується висаджувати. Це допоможе визначити форму та габарити конструкції. Важливо вирішити, чи потрібна стаціонарна або розбірна споруда. Перший варіант ставиться на постійне місце. Другий передбачає періодичне розбирання та складання, що може бути зручно при встановленні на дачах з тимчасовим проживанням. Для купівлі темлиці ме рекомендуємо сайт https://novateplica.com.ua/

Визначивши собі ці важливі моменти, приступають до вибору. Для цього треба оцінити три критерії.

1. Каркас

Від нього залежить міцність та довговічність конструкції. Випускається три різновиди каркасів. У таблиці їх короткі показники.

Матеріал Плюси Мінуси
Дерево Низька ціна, простий монтаж, екологічність. Невисока міцність, схильність до гниття, чутливість до вологості.
Пластик Невелика вага, стійкість до вологи та агресивної хімії. Вироби низької якості легко ламаються.
Метал Висока міцність, довговічність, надійність. Схильність до корозії, висока ціна.

Розглянемо кожний матеріал докладніше.

Дерев’яний

Найдоступніший варіант. Дерево легко обробляти, з нього легко зібрати раму потрібного розміру. Дерев’яні каркаси досить міцні та довговічні. Ціна матеріалу невелика.

При цьому з великими навантаженнями дерево не впорається. Крім того, воно вимагає захисту від води, оскільки деревина гігроскопічна: волога потрапляє у волокна та накопичується в них. У вологому середовищі активно розмножується грибок, дерево швидко руйнується. Тому дерев’яні деталі обов’язково просочують антисептиком і фарбують. Деревина також є привабливою для шкідників.

У дерев’яній конструкції має бути обов’язково передбачена система відведення надлишків води, інакше вона довго не прослужить.

ShutterStock

Пластиковий

Виготовляється із високоміцної ПВХ-пластмаси. Вона нечутлива до лугів, кислот, добрив та інших речовин. Пластик стійкий до гниття та корозії, шкідники та патогенна мікрофлора на ньому не поселяються. Матеріал дуже міцний, витримує значні навантаження. При цьому він легкий, що полегшує монтаж.

Термін служби пластикових деталей обчислюється десятиліттями. Якщо конструкція грамотно розрахована, вона простоїть дуже довго. Єдиним недоліком пластикового каркасу є висока ціна. На ринку часто зустрічаються дешеві аналоги, їх експлуатаційні характеристики набагато гірші.

Металевий

Для виробництва каркасів найчастіше використовується алюміній та сталь. Перший – легкий та стійкий до корозії, простий у монтажі. Основним недоліком алюмінію вважають високу ціну. Сталеві рами коштують дешевше, вони довговічні, міцні, витримують значні навантаження. Їх значний мінус — схильність до корозії, тому потрібна додаткова обробка. Найкраще купувати оцинкований метал, він уже захищений від іржі.

Металеві основи виготовляють із профілю або труби. Профільні елементи легше, дешевше та простіше встановлюються. Але їхня міцність може виявитися недостатньою, тому найчастіше потрібне посилення каркасу. Труби максимально міцні та довговічні, витримують будь-які навантаження. При цьому мають значну вагу, що ускладнює монтаж.

При виборі металевого каркасу треба враховувати кілька моментів. Найдовше прослужить виріб із мінімальною кількістю елементів, з яких зібрані дуги та фронтони. Найкращий варіант – фронтони зварного типу та цільногнуті дуги. Мінімальна товщина металевої деталі має бути 1,2 мм.

2. Форма

Для рослин вибирають укриття різних форм. Охарактеризуємо найпопулярніші варіанти.

Форма Плюси Мінуси
Односхилий Економія матеріалу, можливість поставити як прибудову. Втрата частини природного освітлення.
Двосхилий Максимальна площа посадки, гарне освітлення, міцна конструкція. Висока ціна.
Аркова Опади не затримуються на даху, добре утримують тепло, легко збираються, низька ціна. Утруднений доступ до крайніх гряд, обмеження у виборі покриття.

Односхилі

Найчастіше прилаштовуються до стіни будівлі. Це дозволяє заощадити на матеріалах, але споруда виходить надійною та міцною. Можливі втрати частини природного висвітлення. Тому скат даху бажано спрямувати на сонячну сторону.

Двосхилі

У них максимальна корисна площа та гарне освітлення. Чи здатні витримувати значні навантаження. Але для їх виготовлення потрібно більше матеріалу, тому їхня ціна досить висока.

Арочні, «крапелька», купольні

Вони добре утримують тепло, опади скочуються з покриття, прості в установці, легко трансформуються. Для зведення таких моделей потрібна менша кількість матеріалу, тому вони дешевші за інші. При цьому доступ до гряд, що знаходяться з краю, утруднений, є обмеження у виборі покриття.

3. Покриття

Поверх тепличного каркаса укладається покривний матеріал , характеристики якого багато в чому визначають якість споруди. Охарактеризуємо можливі варіанти покриття.

Матеріал Плюси Мінуси
Скло Висока світлопропускна здатність, екологічність, стійкість до перепадів температур, вологості, агресивної хімії. Крихке, погано зберігає тепло, велику вагу.
Плівка Добре пропускає світло, утримує тепло та вологу. Низька ціна та простий монтаж. Невисока міцність та довговічність, доводиться міняти через 1-2 сезони.
Полікарбонат Висока світлопропускна здатність, м’яко розсіює світло, міцний, добре утримує тепло, простий у обробці. Чутливість до ультрафіолетових променів, тонкі листи можуть ламатися під вагою снігу.

Охарактеризуємо кожен із матеріалів докладніше.

Скло

Скляні листи відрізняються високою світлопропускною здатністю. Вони добре утримують тепло, стійкі до агресивних хімікатів, вологості та перепадів температур. Скло довговічне, його просто доглядати. Тим не менш, у сучасних тепличних конструкціях воно використовується дедалі рідше.

Причина у значних недоліках покриття. Скло крихке. Його легко пошкодити при транспортуванні та монтажі, причому чим більші розміри листа, тим ризик вищий. У процесі експлуатації воно також легко б’ється. Наприклад, град середніх розмірів може пошкодити скляний дах або стіни. Можна вибрати міцніші загартовані або ламіновані листи, але їхня ціна значно вища. Скло важке, тому укладають його лише на досить міцний каркас, у деяких випадках потрібний фундамент. Це значно ускладнює монтаж.

Pixabay

Пластикова плівка

Плівкові матеріали мають безліч переваг. Вони добре пропускають світло та м’яко його розсіюють. Це дуже подобається рослинам. Плівку легко монтувати. Вона легко ріжеться, укладається на каркас будь-якої форми. Вага матеріалу незначна, його витримає будь-яка конструкція. Плівка захищає культури, що ростуть під нею, від невеликих заморозків, але не нижче — 3-5°С. При цьому ціна пластику невисока.

Є плівки значні мінуси. Вона дуже швидко зношується, особливо на ділянках кріплення. Її досить легко розірвати чи випадково розрізати. Тому міняти плівкове покриття доводиться раз на один-два роки. Це залежить від матеріалу.

Поліетилен — найміцніший. Він нестійкий до механічних пошкоджень, швидко зношується. Армополіетилен армується поліпропіленовими або скловолоконними нитками. Це значно подовжує термін його служби. Армована плівка витримує рвучкий вітер, злива і навіть град. Ще один різновид пластику — ПВХ-плівка — набагато міцніший за поліетилен. Вона затримує інфрачервоне випромінювання та зберігає тепло всередині будівлі. Термін її служби сягає 5-7 років. Ціна полівінілхлориду вища, ніж у поліетилену.

Полікарбонат

Пластик з особливою структурою. Усередині листів знаходяться перегородки у формі стільників з повітрям. Тому пластик називається стільниковим полікарбонатом. Є ще монолітний різновид, його рідко використовують для теплиць. У стільникового пластику безліч переваг. Він дуже міцний. За цим показником він у 200 разів перевершує скло за однакової з ним світлопропускної здатності. Він добре утримує тепло, але чутливий до впливу ультрафіолетового випромінювання. Тому на поверхню обов’язково наносять захисну плівку.

Полікарбонат дуже легко обробляти. Він легко розрізається і свердлиться, добре згинається, має невелику вагу. Таке покриття слугує не менше 15 років. Щоб правильно вибрати теплицю із полікарбонату, зверніть увагу на товщину листа. Для стін достатньо листів завтовшки 0,4-0,6 см. Для даху, щоб він витримав масу снігу та льоду, вибирають листи завтовшки не менше 0,7-0,8 см.

Висновок

Для дачників-початківців краще вибирати плівкову або полікарбонатну конструкцію аркового типу. Її нескладно встановити, догляд за рослинами в ній дуже простий. Досвідченим городникам можна порадити полікарбонатні теплиці по Міттлайдеру або двосхилі із системами провітрювання та поливу. Це полегшить догляд рослин.