Експерти проаналізували доцільність вилучення 8 березня з переліку святкових дат

Кажуть, що в житті завжди має бути місце для свята. Але під час воєнного стану усі вихідні, що припадають на “червоні” дати у календарі, є звичайними робочими днями. Ба більше, нещодавно до парламенту надійшов законопроект, в якому пропонується взагалі скасувати деякі свята. Натомість замість них пропонується започаткувати нові, які на думку авторів пропозиції, не будуть мати нічого спільного з радянським минулим.

Невже дівчата залишаться без подарунків на 8 березня?

Першим у переліку дат йде 8 березня. Насправді в цей день відзначається Міжнародний день боротьби за права жінок та мир у всьому світі — це повна назва, яка затверджена ООН у 1977 році. А вперше жінки вийшли на вулиці США, щоби відстояти своє право приймати участь у виборах, ще у 1909 році. Правда, було це 28 лютого, а перенести дату на 8 березня запропонувала німецька соціалістка Клара Цеткін у 1910 році. В нас же це свято називали просто Жіночим днем, та воно не мало настільки значущого соціального підтексту. Чоловіки дарували квіти та подарунки жінкам, хлопці — дівчатам. І всі були задоволені. Хоча завдяки тому, що святковий день дістався українцям у спадщину від Радянського Союзу, було чимало спроб виключити його з календаря і замінити на іншу дату.

Експерти наголошують, що у суспільстві немає одностайності у питанні схвалення рішення про відміну святкування 8 березня. Життя показало, що навіть під час кривавої війни українці не втратили віру у справедливість та добро. Наприклад, на Новий рік та Різдво наші співвітчизники купували та дарували один одному подарунки, щоби в такий непростий час висловити щирі почуття та любов до близьких людей. Адже зараз так мало приводів для позитивних емоцій та радості! Про війну, добро і зло та подарунки до свят докладніше можна прочитати у цікавому матеріалі за посиланням. Але головний висновок, який можна зробити: українці не збираються відмовлятися від звички виявляти турботу про тих, хто йде поруч з ними цим тернистим життєвим шляхом. Тому свята однозначно потрібні. Інша справа, що до їх переліку треба ставитися з розумом та без надмірних емоцій.

За даними нещодавно проведеного опитування думки про доцільність скасування 8 березня як Жіночого дня розділилися приблизно навпіл. Але показовим є інше — на питання “Чи варто взагалі відзначати День жінок в будь-яку, можливо, іншу дату?” ствердно відповіли понад 90% респондентів. Тобто, в тому, що необхідно шанувати прекрасних дам та зробити на їх честь вихідний день, не сумнівається майже ніхто.

Що пропонують автори законопроекту замість 8 березня?

Українцям пропонують замість однієї святкової дати одразу три:

  • День української жінки 25 лютого — на честь дня народження Лесі Українки.
  • День матері з плаваючою датою — планується вшановувати наших матусь в першу травневу неділю.
  • День Тараса Шевченка 9 березня — великий Кобзар, звісно, до жіночого свята не має ніякого відношення, просто дати вже дуже близькі.

Фактично таким чином жінок зможуть поздоровляти двічі. Насправді День матері і так є офіційно визнаним в Україні святом ще з 2000 року, але святковою наразі вважається друга неділя травня. Та й широко цей день здебільшого відзначають на Західній Україні, оскільки там його історично святкували з 1929 по 1939 рік, тобто до радянської окупації.

Насправді дата 8 березня формально не має “комуністичних” коренів. Інша річ, что радянська пропаганда активно використовувала цей день у своїх пропагандистських цілях. Чи приживеться 25 лютого в ролі нового Жіночого дня? Це покаже тільки час, якщо законопроект набере потрібну кількість голосів у парламенті.