Виробництво високовольтних кабелів

Високовольтні кабелі виробляються приблизно за однаковим алгоритмом. Процес виготовлення кабелів складається з таких етапів:

Підготовка дроту. На даному етапі здійснюється обробка матеріалу для жил кабелю — металеві прути завтовшки до 10 мм. Метал поміщається в верстат з меншим отвором діаметра і простягається через нього. Це збільшує довжину дроту, зменшуючи діаметр перерізу. Далі відбувається відпал — поміщають катанку у вакуумні печі, де її нагрівають. Цей процес забезпечує достатню гнучкість лозин.

Накладення ізоляції. Підготовлений дріт подають у крутильні апарати, де виготовляються струмопровідні жили. Жили, скручені в котушки, розміщуються на лінію для накладання ізоляції високовольтного кабелю — екструдер. Як матеріали для ізоляції використовують: гуму, зшитий поліетилен (XLPE), пластикат, електроізоляційний папір.

На шар поясної ізоляції накладають електропровідні екрани з металізованого паперу або металевих стрічок (якщо виробляється маслонаповнений кабель). Для гумових кабелів використовують напівпровідну гуму завтовшки 0,4 мм. У кабелях з паперовою ізоляцією як електропровідний шар використовують напівпровідний папір. А в кабелях із ПВХ чи поліетилену — напівпровідна пластмаса чи напівпровідний поліетилен (залежно від матеріалу ізоляції). Що стосується нюансів виробництва броньованих кабелів, то як захисний шар використовується оцинкована сталева стрічка або дріт, поверх якої накладають верхній захисний покрив і металевий екран біля кабелів із СПЕ-ізоляцією.

Наступний етап – перевірка високовольтних кабелів на пробій у шарі ізоляції. Опір його вимірюється на СНЧ-установках. Це відбувається під напругою від 6 кВ.

Кабель високовольтний ААШв

Готовий кабель намотують на барабани.

Зрозуміти, який силовий кабель необхідно придбати, допомагає маркування високовольтних кабелів. Для цього використовують літерно-числові коди (наприклад, N2XSY, N2XS2Y, N2XS(F)2Y, NA2XSY, N2XSEH, NYFGY, N2XSEY). Розглянемо на прикладі маркування, яке застосовує німецька компанія Helukabel:

  • N2XS(F)2Y — N означає, що кабель виробляється відповідно до технічних умов HD 603 S1:1994/A2:2003, 2X– ізоляція зі зшитого поліетилену, S — дроту з міді, (F) вказує на додатковий захист кабелю від впливу вологи, 2Y — наявність ПЕ-оболонки;
  • NYFGY — N вказує, що кабель виробляється відповідно до HD 603 S1:1994/A2:2003, F — армування оцинкованим сталевим дротом, G — спіраль з оцинкованої сталевої стрічки, Y — наявність ПВХ-оболонки.
    Це лише два приклади маркування високовольтних кабелів, що застосовуються одним із виробників. Але є ще багато абревіатур, які вказують на додаткові характеристики кабелю. Це зумовлено застосуванням кабелів у різних умовах, що вносить нюанси у виробництво високовольтних кабелів.

ВСЕ Е.