Що таке онлайн-платіж?

Є кілька термінів, які використовуються майже взаємозамінно при описі онлайн-платежів:

  • Платіжний шлюз
  • Платіжної системи
  • Постачальник платіжних послуг
  • Платіжний сервіс чи платіжна система
  • Торговий рахунок

Незважаючи на те, що вони різні, з невеликими відмінностями, всі вони відносяться до компанії, послуги або додатку, які   діють як фінансовий посередник між вашим сайтом та вашим клієнтом, а також між вами обома та вашими банківськими рахунками . Кожен із них полегшує завершення онлайн-транзакцій та обробку онлайн-платежів. В Україні абсолютним лідером є компанія Ibox https://ibox.ua. Більше мільйона клієнтів щодня воліють здійснювати платежі за допомогою Ibox .

Платіжний шлюз

Платіжний шлюз  — це служба, яка отримує запит на онлайн-платіж з вашої веб-сторінки і надсилає його до  платіжної  системи. Ви можете уявити платіжний шлюз як цифровий еквівалент торгового автомата, в який ви вставляєте свою картку в продуктовому магазині.

Платіжної системи

Платіжний процесор   — це служба, яка перевіряє дані кредитної картки покупця (наприклад, вашого члена, спонсора чи прихильника) та перевіряє, чи достатньо коштів на їхньому рахунку для оплати платежу. Якщо клієнт має достатньо коштів, транзакція авторизується, і кошти переводяться з рахунку клієнта. Статус транзакції передається назад на платіжний шлюз, який потім надсилає повідомлення про статус на ваш веб-сайт. Компанія, яка займається обробкою платежів, також може надати вам обладнання, необхідне для прийому особистих платежів, наприклад, пристрій для зчитування карт.

Платіжний провайдер

Постачальник  платежів   (або постачальник платіжних послуг) – це компанія, яка керує платіжним шлюзом або послугами платіжної системи. Деякі працюватимуть обидва.

Платіжний сервіс чи платіжна система

Якщо постачальник платіжних послуг пропонує кілька типів платіжних шлюзів з різними функціями та цінами, кожен тип називається  платіжною службою або платіжною системою. Наприклад, PayPal — це постачальник платіжних послуг, який пропонує низку платіжних послуг або платіжних систем, таких як PayPal Payflow Pro та PayPal Express Checkout.

Торговий рахунок

Торговий рахунок   – ще один важливий термін для розуміння. Коли онлайн-транзакція успішно завершена, кошти переводяться з рахунку покупця на ваш торговий рахунок, особливий вид банківського рахунку, що використовується виключно для зберігання коштів, отриманих від транзакцій за кредитними та дебетовими картками. Наприклад картам Монобанку https://ibox.ua/pay-card/monobank. Щоб приймати онлайн-платежі, зазвичай потрібно створити обліковий запис продавця у постачальника платежів. Кошти, що накопичуються на вашому торговому рахунку, регулярно переводяться на банківський рахунок вашої організації.

Платіжний шлюз та платіжний процесор: у чому різниця?

Хоча терміни «платіжний шлюз» і «платіжний процесор» іноді використовуються як взаємозамінні, насправді вони відносяться до різних частин платіжного процесу.

В онлайн-транзакції платіжний шлюз – це те, що аутентифікує платіж клієнта, тоді як платіжний процесор – це механізм, який передає транзакцію між банком та продавцем.

Ця різниця важлива, тому що у фізичній транзакції необхідний лише платіжний процесор. Однак у віртуальній транзакції необхідний додатковий рівень автентифікації.

Однак, щоб зробити це ще заплутанішим, платіжний шлюз і платіжний процесор іноді об’єднуються в єдину службу, відому під будь-якою назвою. Деякі компанії керуватимуть обома сторонами процесу, тоді як інші займаються лише однією.

Як працює процес платежів онлайн

Щоб повністю зрозуміти, як працюють платежі онлайн, простежимо транзакцію від початку до кінця. Таким чином, ви можете бачити, як взаємодіють ваш сайт, ваш учасник чи донор та ваш постачальник платіжних послуг.

Щоб розпочати обробку онлайн-платежів, зазвичай потрібно:

  • обліковий запис продавця — хоча деякі платіжні системи (наприклад, PayPal) не вимагають облікового запису продавця або можуть надати вам його
  • рахунок у постачальника платіжних послуг
  • веб-сторінку з кнопкою (наприклад, «Оплатити», «Підписатися», «Пожертвувати», «Купити»), яка ініціює процес транзакції — ви можете використовувати код, наданий вашим постачальником послуг, або спеціалізоване програмне забезпечення для кошика покупок

Після того, як ви налаштуєте свою веб-сторінку та підключите її до системи онлайн-платежів, відвідувачі вашого сайту зможуть оплачувати товари або послуги в Інтернеті. Процес онлайн-платежу починається, коли відвідувач натискає кнопку, щоб сплатити онлайн членські внески або реєстрацію на захід, зробити пожертву або купити щось у вашому інтернет-магазині.

У формі онлайн-платежу, що з’явилася, відвідувач вводить дані своєї платіжної картки і відправляє запит на транзакцію. Залежно від вашого постачальника послуг онлайн-платежів форма може з’явитися на вашому сайті, або ваш покупець може бути перенаправлений на форму на сайті вашого постачальника послуг.

Запит на транзакцію разом з інформацією про платіжну картку, введену покупцем, безпечно передається до платіжного шлюзу, керованого вашим постачальником платіжних послуг. Інформація зашифрована, тому ніхто, включно з вами, не може переглянути особисту та фінансову інформацію покупця.

Потім ваш постачальник платіжних послуг використовуватиме безпечну службу обробки платежів — власну або надану іншою компанією — для перевірки даних платіжної картки покупця та підтвердження того, що покупець має достатньо коштів для завершення транзакції.

Якщо облікові дані покупця є дійсними та коштів достатньо для завершення транзакції, ваш постачальник платіжних послуг ініціює переказ коштів з банківського рахунку покупця на рахунок продавця, пов’язаний з вашим веб-сайтом, і повідомить ваш сайт про те, що транзакція була схвалена. . Залежно від того, як налаштовано ваш сайт, ця інформація може використовуватися для автоматичного оновлення записів на вашому сайті (наприклад, для оновлення бази даних керування членством або реєстрації подій).

Якщо транзакція відхилена з будь-якої причини, наприклад, через невірні облікові дані або недостатність коштів, кошти не будуть переведені, але інформація про стан все одно буде надіслана на ваш сайт.