Як працюють магазини дьюті-фрі і чи правда в них дешево

Наївно вважати, що ваша покупка вигідна лише тому, що ви робите її у дьюті-фрі. Ціна того самого товару в різних магазинах безмитної торгівлі може відрізнятися вдвічі.

Сайт Mydutyfree https://baku.mydutyfree.net/ надає можливість ознайомитися зі знижками та акційними пропозиціями для товарів у магазинах дьюті-фрі. Купити товари зі знижками та акційними пропозиціями можливо безпосередньо у магазинах дьюті-фрі. Знижки надаються тільки за умови оформлення попреденього вибору через сервіс Mydutyfree.

Як працює дьюті-фрі

Суть магазинів безмитної торгівлі (Duty Free) ясна з назви — вони звільнені від мит ​​та податків. Але не від усіх, а лише від деяких, та й то не завжди. Найчастіше дьюті-фрі звільнені від імпортних мит. Воно й зрозуміло: мандрівник відвезе товар із собою за кордон, тож це вже швидше експорт. У деяких країнах дьюті-фрі з тієї ж причини звільняються ще й від ПДВ. А в зовсім унікальних випадках ще й від акцизів.

Звільняючи товар від імпортного мита, держава хоче бути впевненою, що цей товар справді залишить країну. Тому зазвичай дьюті-фрі знаходяться в аеропортах, портах та наземних КПП вже у міжнародній зоні, за прикордонним контролем. Хоча бувають і винятки. У Малайзії (острів Лангкаві) та Аргентині, наприклад, магазини безмитної торгівлі розташовані не лише у залах вильоту, а й у залах прибуття після прикордонного контролю. А на Філіппінах є цілий «дьюті-фрі молл» і знаходиться він за півтора кілометра від аеропорту Маніли.

Глобалізація не оминула і дьюті-фрі. Більшість магазинів, які торгують парфумерією, косметикою, спиртним, цигарками та солодощами належать жменьці компаній. Найбільші мережі: World Duty Free, Dufry , Gebr. Heinemann, DFS , Flemingo .

Чому ціни відрізняються в різних дьюті-фрі

Законна торгівля без податків – чим не мрія підприємця? Здавалося б, у дьюті-фрі все має коштувати якщо не копійки, то в рази дешевше, ніж у звичайних магазинах. Але не тут було. По-перше, продавець звільняється немає від усіх податків, лише від частини. Податок на прибуток залишається, нарахування на зарплату працівників залишаються і таке інше. По-друге, зниження загальної податкової ставки, скажімо, на 15% зовсім не обов’язково призведе до зниження ціни товару на ті ж 15%. Причин тому кілька. «Ціни залежать від двох факторів: географії та курсу валюти», — пояснює президент компанії Generation Research, яка аналізує роботу безмитних магазинів. Крім того, всю різницю в податках запросто може «з’їсти» надзвичайно дорога оренда торгових площ в аеропорту. Або ж продавець просто захоче заробити більше, користуючись монопольним становищем.

Тому ціни на той самий товар у різних аеропортах можуть відрізнятися в півтора-два рази. Наочний приклад – сайт німецької фірми, яка володіє магазинами дьюті-фрі по всьому світу від Австрії до Австралії. Одна й та компанія, одні й самі товари, а ціни — різні. Наприклад, наша горілка Beluga всупереч будь-якій логіці в далекій Австралії коштує 52 $, а в сусідній Польщі — 69 $. Часом доходить до абсурду: у дьюті-фрі Хітроу скотч Macallan коштує 78 €, а у дьюті-фрі Шереметьєво – 60 €. Шотландський віскі в Україні на третину дешевший, ніж у Британії.

Де д’юті-фрі дешевше

Кожна друга стаття про дьюті-фрі впевнено називає найдешевші та найдорожчі країни. Особливо сміливі видання навіть наводять середній відсоток економії. Мовляв, у Великій Британії дьюті-фрі дорогі, а в Туреччині парфумерія коштує на 6,8 % дешевше. І це, звісно, ​​не може бути абсолютною істиною.

Вигідність покупки у duty free треба з’ясовувати у кожному конкретному випадку. Наприклад, ви повертаєтеся до Києва з Сеулу і хочете купити туалетну воду Fahrenheit. Терміново передумайте, тому що в Кореї вона коштує 97$, а в Україні — 82$ у першому ж інтернет-магазині. Інший приклад — сигарети: купувати їх, повертаючись до України, взагалі не має економічного сенсу (хіба що ви сподіваєтеся вгадати й купити «смачні» та «справжні»). А ось запастися блоком Мальборо перед вильотом до Британії, де одна пачка коштує 15$, точно стоїть. Єдиний, мабуть, виняток – це сувеніри. Найчастіше в аеропорту вони коштують дорожче, ніж навіть у найбільш туристичних місцях міста, звідки ви відлітаєте.

Офіційні сайти магазинів duty free

Сайти з цінами є лише кілька десятків безмитних магазинів в аеропортах. Скайсканер зібрав посилання на деякі з них, щоб ви ще до вильоту могли перевірити вартість потрібних вам товарів і вирішити, чи вигідно купувати їх у дьюті-фрі.

Лондон, Едінбург та ще два десятки аеропортів Великобританії — worlddutyfree.com

Нью-Йорк, Вашингтон, Майамі та ще 11 аеропортів США — dutyfreeexpress.com

Будапешт, Братислава, Сідней та ще три десятки аеропортів Австрії, Німеччини, Італії та Норвегії — heinemann-dutyfree.com

Амстердам — ​​schiphol.nl, Афіни — dutyfreeshops.gr, Делі — delhidutyfree.co.in, Дубай — dubaidutyfree.com, Дублін — theloop.ie, Копенгаген — shop.cph.dk, Монтевідео — dutyfree.com.uy, lottedfs.com, Сінгапур — ishopchangi.com , Тель-Авів — dutyfree.co.il , Токіо — duty-free-japan.jp .

Ці сайти можуть стати в нагоді не тільки для порівняння цін, але і для економії часу. У багатьох дьюті-фрі є послуга попереднього замовлення: ви вибираєте потрібні товари онлайн за кілька днів до вильоту, а в аеропорту просто забираєте свої покупки.